Alita - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Alita Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça χlṭ kökünden gelen χalīṭat خليطة z "karışım, alaşım" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça χalaṭa "karıştırdı" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için halt maddesine bakınız.
İtalyanca galiotta "çektiri cinsinden bir tür kürekli savaş gemisi" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük İtalyanca galea "bir tür tekne" sözcüğünün küçültme halisidir. Daha fazla bilgi için kalyon maddesine bakınız.
Arapça χlṭ kökünden gelen χalīṭat خليطة z "karışım, alaşım" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça χalaṭa "karıştırdı" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için halt maddesine bakınız.
Arapça slsl kökünden gelen silsilat سلسلة z "zincir" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça salsala سلسل z "zincirlenme" fiilinin murabba (dörtlü) masdarıdır. (NOT: Bu sözcük Aramice/Süryanice şalşalitā שלשלתא z "zincir" sözcüğü ile eş kökenlidir. )
İngilizce penalty "1. her çeşit ceza, 2. futbolda ceza atışı" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Fransızca pénalité "hukuk dilinde ceza" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Geç Latince aynı anlama gelen poenalitas sözcüğünden alıntıdır. Geç Latince sözcük Latince poena "bir suça karşılık ödenen cereme, ceza, kan bedeli" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Eski Yunanca poinē ποινη z "kan bedeli, kısas, cereme" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kʷoi-nā- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kʷei- "kan bedeli ödemek, kan davası gütmek" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kin maddesine bakınız.
Fransızca qualité "nitelik, özellikle iyi nitelik" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince qualitas "'nasıllık', nitelik" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince qualis "nasıl (soru sözcüğü)" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kʷi- "ne?" biçiminden evrilmiştir.
Fransızca totalitaire "devletin topyekün egemenliğini hedefleyen siyasi ideoloji" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İtalyanca lo stato totalitario "total devlet" deyiminden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1920 Benito Mussolini, İtal. siyasetçi.) Daha fazla bilgi için total maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 7 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.