Alınma - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Alınma Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça mlw kökünden gelen imlāˀ إملاء z "dikte etme, yazı yazdırma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice mlē מל z "1. dolu, 2. herekeli yani sesli harfleri bildiren noktaları doldurulmuş yazı" sözcüğünün ifˁāl vezni (IV) masdarı olabilir; ancak bu kesin değildir. Bu sözcük Aramice/Süryanice #mly מלי z "doldurma" kökünden türetilmiştir.
Arapça ḥrr2 kökünden gelen ḥurr حرّ z "azat, salınmış, serbest, köle olmayan" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice #χrr חרר z "serbest olma, salınma, kurtulma" kökü ile eş kökenlidir.
Farsça āvīze آويزه z "asılı şey, küpe, takı" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça āvīχtan, āvīz- آويختن, آويز z "asmak, asılmak, sarkmak, salınmak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde ā-vaeg-, ā-vaeça- sözcüğü ile eş kökenlidir. Avestaca sözcük Avesta (Zend) dilinde aynı anlama gelen vaeg-, vaeç- sözcüğünden a+ önekiyle türetilmiştir. Avestaca sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *weig- kökünden türetilmiştir.
Fransızca arpège "müzikte bir akoru oluşturan notaların ardarda çalınması" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İtalyanca arpeggio "arp çalma" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük İtalyanca arpa "arp" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için arp maddesine bakınız.
Fransızca irrédentisme "yabancı ülke yönetimindeki soydaşları gerekçe ederek yayılma siyaseti" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İtalyanca aynı anlama gelen irredentismo sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük İtalyanca terra irredenta "kurtarılmamış (vatan toprağı)" deyiminden +ism sonekiyle türetilmiştir. İtalyanca deyim Latince irredemptus "geri alınmamış" sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Latince redimere "geri almak" fiilinden in+2 önekiyle türetilmiştir. Latince emere, empt- "almak" sözcüklerinin bileşiğidir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *em- "almak" biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için prim maddesine bakınız.
Fransızca ve İngilizce oscillation "dalgalanma, salınma" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen oscillare fiilinden +tion sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Latince oscillum "rüzgârda salınması için ağaç dallarına asılan uğur, salıncak" sözcüğünden türetilmiştir.
İngilizce overdose "doz aşımı, bir ilaç veya başka etkenin vücuda zararlı olacak şekilde fazla alınması hali" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce over "üst, aşırı" (NOT: Bu sözcük Germence aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *uberi biçiminden evrilmiştir. Germence biçim Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *uper biçiminden evrilmiştir. ) ve İngilizce dose "doz" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için super+, doz maddelerine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 7 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.