Ain - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Ain Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça rbˁ kökünden gelen arbaˁīn أربعين z "kırk, kışın 22 Aralıkta başlayan en soğuk kırk günü, zemherir" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça arbaˁat أربعة z "dört" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için rubai maddesine bakınız.
Arapça χwn kökünden gelen χāˀin خائن z "hıyanet eden" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için hıyanet maddesine bakınız.
Arapça kāˀināt كائنات z "varolanlar, tüm varlıkar, evren" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça kwn kökünden gelen kāˀin كائن z "varolan, varlık" sözcüğünün çoğuludur. Bu sözcük Arapça kāna "var idi, mevcut idi, oldu" fiilinin failidir.
Arapça lˁn kökünden gelen lāˁin لاعن z "lanet eden" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça laˁana لعن z "lanet etti" fiilinin failidir. Daha fazla bilgi için lanet maddesine bakınız.
Arapça ṭmAn kökünden gelen muṭmaˀinn مطمئنّ z "tatmin olan, rahat, sakin, emin" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça iṭminān إطمنان z "sakin ve huzurlu olma" sözcüğünün tefˁîl vezni (II) failidir. Daha fazla bilgi için tatmin maddesine bakınız.
Arapça sayr سير z "dolanma, dolaşım" ve Arapça safāˀin سفائن z "gemiler" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Bu sözcük Arapça sfn kökünden gelen safīnat سفينة z "gemi" sözcüğünün çoğuludur. ) Daha fazla bilgi için seyir, sefine maddelerine bakınız.
İngilizce domain "mülk, birinin egemenliğinde bulunan şey veya yer, internette bir siteye tahsis edilmiş IP adresi, bu adresin etiketi olan ad" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Eski Fransızca demeine "mülk" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Geç Latince dominicum "mal sahibinin doğrudan tasarruf ettiği mülk" sözcüğünden alıntıdır. Geç Latince sözcük Latince dominus "ev sahibi, patron" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Latince domus "ev" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için dam2 maddesine bakınız.
Fransızca cocaïne "koka bitkisinden elde edilen uyarıcı madde" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Almanca aynı anlama gelen Kokain sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1856 Albert Niemann, Alm. kimyacı.) Bu sözcük İspanyolca coca "Güney Amerika'ya özgü bir bitki" sözcüğünden türetilmiştir. İspanyolca sözcük Quechua (İnka) dilinde aynı anlama gelen coca sözcüğünden alıntıdır.
Türkçe sözcük, Ad halinde (matematik) eşkenar dörtgen anlamına gelir. Türkçe dilinden alınan main kelimesi Arapça anlamındadır. Fransızca sözcük, Ad halinde (anatomi) el anlamına gelir.
Bu arama sonucu toplam 9 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.