Agiri - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Agiri Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Farsça gulbāng گل بانگ z "1. bülbülün güle yakarışı, 2. 'Allah Allah' nidası, topluca söylenen dua veya ilahi" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça gul گل z "gül" ve Farsça bāng بانگ z "nida, bağırış" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için gül maddesine bakınız.
Farsça yazılı örneği bulunmayan *χanc ā χanc خنج آ خنج z "bağırış çığırış" deyiminden alıntıdır. Farsça deyim Farsça χanc "feryat, özellikle cinsel birleşme zevki ve bu sırada atılan çığlık" sözcüğünden türetilmiştir.
Farsça ġavġā غوغا z "gürültü patırtı, bağırış çağırış" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça ġav غو z "feryat, nara" sözcüğünden türetilmiştir.
Fransızca hourra "tezahürat bağırışı" sözcüğünden alıntıdır.
İngilizce slogan "şiar, savaş narası" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Gaelce sluagh gairm "İskoç dağ klanlarında savaş narası" deyiminden alıntıdır. Bu sözcük Gaelce sluagh "ordu, aşiret" ve Gaelce gairm "bağırış, nara" sözcüklerinin bileşiğidir.
Arapça mlw kökünden gelen imlāˀ إملاء z "dikte etme, yazı yazdırma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice mlē מל z "1. dolu, 2. herekeli yani sesli harfleri bildiren noktaları doldurulmuş yazı" sözcüğünün ifˁāl vezni (IV) masdarı olabilir; ancak bu kesin değildir. Bu sözcük Aramice/Süryanice #mly מלי z "doldurma" kökünden türetilmiştir.
Bu arama sonucu toplam 6 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.