Addin - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Addin Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça fuḍūlī فضولى z "haddini aşan, fazlalık, gereksiz şey" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça fḍl kökünden gelen fuḍūl فضول z "lüzümsuz, artık, fazla şey veya söz" sözcüğünün nisbet halidir. Daha fazla bilgi için fazla maddesine bakınız.
Arapça srf kökünden gelen isrāf إسراف z "azıtma, taşırma, haddini aşma, boşa harcama" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça saraf سرف z "gözardı etme, ihmal etme, gözden kaçırma" sözcüğünün ifˁāl vezni (IV) masdarıdır.
Arapça Aḏn kökünden gelen muˀaḏḏin مؤذذن z "ezan okuyan" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça taˀḏīn تأذين z "çağırma, duyurma, ezan okuma" sözcüğünün tefˁîl vezni (II) failidir. Daha fazla bilgi için ezan maddesine bakınız.
Arapça cwz kökünden gelen mutacāwiz متجاوز z "tecavüz eden" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça tacāwuz تجاوز z "haddini veya ölçüsünü aşma, tecavüz etme" sözcüğünün tefāˁul vezni (VI) failidir. Daha fazla bilgi için cevaz maddesine bakınız.
Arapça mdn kökünden gelen mutamaddin متمدّن z "şehirlileşmiş, medenileşmiş" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için medeni maddesine bakınız.
Arapça cwz kökünden gelen tacāwuz تجاوز z "geçme, aşma, haddini veya ölçüsünü aşma, azma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça cāza جاز z "geçti, aştı" fiilinin tefāˁul vezni (VI) masdarıdır. Daha fazla bilgi için cevaz maddesine bakınız.
İngilizce nemesis "ceza ve intikam tanrıçası, eden bulur adaleti" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen némesis νέµεσις z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca némō νέµω z "hakkını veya cezasını verme, kadir biçme" fiilinden +sis sonekiyle türetilmiştir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *nem- "hakkını veya haddini vermek, ölçmek" biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için +nomi maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 7 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.