Action - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Action Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Fransızca action "1. eylem, edim, icraat, 2. hisse senedi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince actio "eylem" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince agere, act- "yapmak, eylemek, icra etmek, harekete geçirmek" fiilinden +tion sonekiyle türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ag- "harekete geçirmek, sürmek" biçiminden evrilmiştir.
Fransızca attraction "1. cazibe, çekim, 2. ilgi çekici sahne gösterisi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen attractio sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince attrahere, attract- "çekmek" fiilinden +tion sonekiyle türetilmiştir. Latince fiil Latince trahere, tract- "çekmek, sürmek, sürüklemek" fiilinden ad+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için traktör maddesine bakınız.
Fransızca fraction "kesir, bir bütünün küçük parçası" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince fractio "kırıntı" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince frangere, fract- "kırmak" fiilinden +tion sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için fragman maddesine bakınız.
Fransızca putréfaction veya İngilizce putrefaction "çürüme, kokuşma" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince putrefacere "çürümek, kokuşmak" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Latince puter "cerahat, irin, çürümüş şey" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Latince aynı anlama gelen pūs sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için pus2 maddesine bakınız.
Fransızca réaction "karşı-eylem, tepki" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca action "eylem, etki" sözcüğünden re+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için aksiyon maddesine bakınız.
Fransızca rédaction sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca rédiger "yazıyı düzelterek yayına hazırlamak" fiilinden +tion sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Latince redigere, redact- "azaltmak, toparlamak, işe yarar hale getirmek" fiilinden alıntıdır.
Fransızca traction "çekme, germe" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen tractio sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince trahere, tract- "çekmek, germek, sürüklemek" fiilinden +tion sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için traktör maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 7 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.