Abl - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Abl Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça blḳ kökünden gelen ablaḳ أبلق z "siyahlı beyazlı (at rengi), yassı ve yuvarlak yüzlü (insan)" sözcüğünden alıntıdır.
Arapça ḥiss حسّ z "duygu, duyma" ve Arapça ḳabla قبل z "önce" ve Arapça al-wuḳūˁ الوقوع z "olay, olma" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için his, makabl, vuku maddelerine bakınız.
Arapça mā ḳabla ما قبل z "önce olan şey" deyiminden alıntıdır. Arapça deyim Arapça ḳabla قبل z "önce" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kabul maddesine bakınız.
bebek sözüünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için ebe maddesine bakınız.
Almanca schablone "kartondan kesilerek çıkartılmış kalıp" sözcüğünden alıntıdır. Almanca sözcük EHol scampelioen "model, nümune" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcüğün kökeni belirsizdir.
Fransızca ablatif veya İngilizce ablative "ismin -den hali" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen ablativus sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Latince abferre, ablat- "bir yerden taşımak" sözcüğünden +ive sonekiyle türetilmiştir. Latince sözcük Latince ferre, lat- "taşımak" sözcüğünden ab+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için relatif maddesine bakınız.
İtalyanca blocco "bahriyede bir limanı giriş çıkışı kesecek şekilde muhasara etme" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Fransızca aynı anlama gelen blocus sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Holandaca bloc-huis "müstahkem mevki, karakol" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için blok maddesine bakınız.
Fransızca imperméable "(sıvı veya gaz) geçirmeyen, nüfuz edilemeyen" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince permeare "nüfuz etmek, içine geçmek" fiilinden in+2 önekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Latince meare "geçmek, işlemek" fiilinden per+1 önekiyle türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *mei-1 "geçmek" biçiminden evrilmiştir.
Fransızca fable "masal, mesel" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince fabula "küçük anlatı, masal" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince fari, fat- "söylemek, anlatmak" fiilinin küçültme halisidir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *bhā-2 biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için fono+ maddesine bakınız.
Fransızca aynı anlama gelen câble veya câbleau sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince capulum "kalın ip, sicim (vii)" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Ana-Samice bir sözcükten alıntıdır.
Fransızca table veya İtalyanca tabella "masa, tezgâh, sofra" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen tabula sözcüğünden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için tabela maddesine bakınız.
Fransızca table d'hôte "(lokantada) ev sahibinin sofrası, seçmesiz menü" deyiminden alıntıdır. Fransızca deyim Fransızca table "masa, sofra" ve Fransızca hôte "misafir ağırlayan, ev sahibi" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için tabela, host maddelerine bakınız.
Fransızca tablette "1. masacık, 2. 1. küçük levha, 2. yassıltılmış hap" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca table "masa, levha, düz yüzey" sözcüğünün küçültme halisidir. Daha fazla bilgi için tabela maddesine bakınız.
Fransızca tablier "1. önlük, göğüslük, 2. her türlü yatay düzlem" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca table "masa, düzlem" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen tabıla sözcüğünden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için tabela maddesine bakınız.
Fransızca tableau "levha, pano, tabela, resim eseri, tiyatro sahnesi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince tabellum sözcüğünden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için tabela maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 15 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.