Abel - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Abel Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça bi'l-muqābalat بلمقابلة z "karşılık olarak" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için bi+1, mukabele maddelerine bakınız.
Arapça ḳbl kökünden gelen muḳābalat مقابلة z "karşı karşıya gelme, yüzleşme, karşılaşma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḳabūl قبول z "kabul etme, geçinme" sözcüğünün mufā'alat vezni (III) masdarıdır. Daha fazla bilgi için kabul maddesine bakınız.
İtalyanca tabella "levha, tabla, tepsi, masa" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Latince aynı anlama gelen tabella sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen tabula sözcüğü ile eş kökenlidir.
Arapça bāmiyā باميا z "Afrika kökenli bir sebze, alcaea aegyptiaca veya abelmoschus esculentus" fiilinden alıntıdır. Bu sözcüğün kökeni belirsizdir.
Arapça bi'l-muqābalat بلمقابلة z "karşılık olarak" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için bi+1, mukabele maddelerine bakınız.
Arapça lwḥ kökünden gelen lawḥ veya lawḥat لوح/لوحة z "tabela, tabla, tablo" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice lawḥā לוחא z "1. tabla, masa, 2. özellikle Musa'nın on emrinin yazılı olduğu levha" sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük İbranice aynı anlama gelen lawχ לוח z sözcüğü ile eş kökenlidir.
Arapça ḳbl kökünden gelen muḳābil مقابل z "mukabele eden, karşı gelen, karşılıklı duran" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça muḳābalat مقابلة z "karşılık verme" sözcüğünün mufā'alat vezni (III) failidir. Daha fazla bilgi için kabul maddesine bakınız.
Fransızca archéologie "eski şeyler bilimi, antik harabeler uzmanlığı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince archaeologia "eski zaman efsaneleri uzmanlığı" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen arχaiología αρχαιολογία z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca arχaîos αρχαῖος z "eski, kadim" ve Eski Yunanca logía λογία z sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için arkaik, +loji maddelerine bakınız.
İngilizce billboard "ilan tahtası" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce bill "ilan, afiş, yazılı kâğıt" (NOT: Bu sözcük Fransızca aynı anlama gelen bille1 sözcüğünden alıntıdır. ) ve Fransızca board "tahta, tabela" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için bilet, borda maddelerine bakınız.
Fransızca panneau "tabela, yazılı plaka" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince pannellus "kumaş parçası" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince pannus "kumaş" sözcüğünün küçültme halisidir. Daha fazla bilgi için panel maddesine bakınız.
Fransızca table veya İtalyanca tabella "masa, tezgâh, sofra" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen tabula sözcüğünden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için tabela maddesine bakınız.
Fransızca table d'hôte "(lokantada) ev sahibinin sofrası, seçmesiz menü" deyiminden alıntıdır. Fransızca deyim Fransızca table "masa, sofra" ve Fransızca hôte "misafir ağırlayan, ev sahibi" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için tabela, host maddelerine bakınız.
Fransızca tablette "1. masacık, 2. 1. küçük levha, 2. yassıltılmış hap" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca table "masa, levha, düz yüzey" sözcüğünün küçültme halisidir. Daha fazla bilgi için tabela maddesine bakınız.
Fransızca tablier "1. önlük, göğüslük, 2. her türlü yatay düzlem" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca table "masa, düzlem" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen tabıla sözcüğünden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için tabela maddesine bakınız.
Fransızca tableau "levha, pano, tabela, resim eseri, tiyatro sahnesi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince tabellum sözcüğünden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için tabela maddesine bakınız.
Fransızca tabulateur veya İngilizce tabulator "1. tablo yapan, 2. daktiloda durak tuşu" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Geç Latince tabulare "tabloya dökmek, listelemek" fiilinden +or sonekiyle türetilmiştir. Geç Latince fiil Latince tabula "tablo, tabla, levha" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için tabela maddesine bakınız.
İtalyanca tabella "levha, tabla, tepsi, masa" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Latince aynı anlama gelen tabella sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen tabula sözcüğü ile eş kökenlidir.
Yeni Yunanca távli τάβλι z "tavla veya dama tahtası" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük İtalyanca tavola "tabla, masa, oyun tahtası" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen tabula sözcüğünden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için tabela maddesine bakınız.
Yeni Yunanca skamní σκαμνί z "tabure, sırtsız sandalye" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Latince aynı anlama gelen scabellum veya scabillum sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince scabere "yontmak" fiilinden +ul+ sonekiyle türetilmiştir.
Yeni Yunanca tavérna ταβέρνα z "her türlü lokanta" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Latince taberna veya tabernae "dükkân, han, özellikle yolculara hizmet eden yemekhane" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcüğün kökeni belirsizdir. Daha fazla bilgi için tabela maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 20 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.