ARDU - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

ARDU Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Fransızca ardoise "çatı örtücü olarak kullanılan ince siyah taş" sözcüğünden alıntıdır.
Sardunya "Akdeniz'de bir ada" özel adından türetilmiştir.
Fransızca atlas "haritalar kitabı" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1569 Gerardus Mercator, Hol. kartograf.) Fransızca sözcük Eski Yunanca Atlas, Atlant- ατλας, ατλαντ- z "mitolojide yeryüzünü sırtında taşıyan Titan" özel adından türetilmiştir.
Yeni Yunanca anginára αγκινάρα z "enginar, cynara scolymus" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca kinára veya kynára κινάρα/κυνάρα z "yaban enginarı, cynara cardunculus" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Farsça ve Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen kangar sözcüğü ile eş kökenlidir.
Yeni Yunanca skathí σκαθί z "bir tür ötücü kuş, carduelis spinus" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen skánthos σκάνθος z sözcüğünden evrilmiştir.
Farsça ve Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) kangar كنگر z "yabani enginar, cynara cardunculus" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen kinára veya kynára κινάρα z sözcüğü ile eş kökenlidir. Daha fazla bilgi için enginar maddesine bakınız.
Fransızca léopard "kedigillerden bir vahşi hayvan, panthera pardus" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen leopardus sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen leópardos λεόπαρδος z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca léōn λέων z "aslan" (NOT: Yunanca sözcük Ana-Samice aynı anlama gelen labˀu sözcüğünden alıntıdır. Eski Yunanca párdos πάρδος z "pars" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için pars maddesine bakınız.
Yeni Yunanca sardéla σαρδέλα z "bir balık türü, sardina pilchardus" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük İtalyanca aynı anlama gelen sardela veya sardina sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Eski Yunanca ve Latince sarda "tuzlanmış veya tütsülenmiş balık" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için sardunya maddesine bakınız.
Farsça χāna bardūş خانه بر دوش z "'evi omuzunda', evsiz barksız kimse" deyiminden alıntıdır. Farsça deyim Farsça dūş veya dōş دوش/دوش z "omuz" sözcüğünden ber+ önekiyle türetilmiştir.
Farsça gardūn "1. dönen, devreden, 2. burçlar çemberi, zodyak" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen gardēnag sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için gerdan maddesine bakınız.
Farsça marcumak مرجمك z "baklagillerden küçük taneli bir bitki" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça mardumak مردمك z "göz bebeği, lens" sözcüğü ile eş kökenlidir.
Farsça aynı anlama gelen nardibān veya nardubān نردبان/نردبان z sözcüğünden alıntıdır.
Farsça mardumgurēz "insanlardan kaçan" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için mert, girizgâh maddelerine bakınız.
Farsça mardum مردم z "1. adam, insan, 2. gözbebeği" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) martōm "birey, kişi, bebek" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) yazılı örneği bulunmayan *mart-tōhm "insan tohumu, insanoğlu" sözcüğünden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için mert maddesine bakınız.
Fransızca retard "gecikme" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca retarder "gecikmek, geciktirmek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen retardare fiilinden alıntıdır. Latince fiil Latince tardus "geç" sözcüğünden re+ önekiyle türetilmiştir.
İngilizce hardcore "aşırı (rock müzik veya porno)" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce hard "sert" (NOT: Bu sözcük Germence hardú- "sert" sözcüğünden evrilmiştir. Germence sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *kar- biçiminden türetilmiştir. ) ve İngilizce core "çekirdek" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için +krat maddesine bakınız.
Sardunya "Akdeniz'de bir ada" özel adından türetilmiştir.
Bu arama sonucu toplam 17 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.