ḏhb - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

ḏhb Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça ḏhb1 kökünden gelen maḏhab مذهب z "1. gidiş, yol, rota, 2. kanı, görüş, İslam hukukundaki ekollerden her biri" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḏahaba ذهب z "gitti, bir yol izledi" fiilinin masdarıdır. Daha fazla bilgi için zehap maddesine bakınız.
Arapça ḏhb2 kökünden gelen muḏahhab مذهّب z "altınla işlenmiş, altın yaldızlı" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḏahhaba "altın kapladı, altın işledi" fiilinin tefˁîl vezni (II) mefˁuludur. Daha fazla bilgi için tezhip maddesine bakınız.
Arapça ḏhb2 kökünden gelen taḏhīb تذهيب z "altınla işleme, yaldızlama" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḏahab ذهب z "altın" sözcüğünün tefˁîl vezni (II) masdarıdır.
Arapça ḏhb1 kökünden gelen ḏahāb ذهاب z "görüş, kanı" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḏahāb veya maḏhab ذهاب/مذهب z "1. gitme, yola düşme, 2. bir görüş sahibi olma, bir mezhebe katılma" sözcüğünün masdarıdır.
Bu arama sonucu toplam 4 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.