وقع - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

وقع Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça wḳˁ kökünden gelen mawḳiˁ موقع z "düşüm yeri, vaka yeri" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça wuḳūˁ وقوع z "düşme, olma, vuku bulma" sözcüğünün ismi zaman ve mekânıdır. Daha fazla bilgi için vuku maddesine bakınız.
Arapça wḳˁ kökünden gelen waḳˁat وقعة z "olay" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için vuku maddesine bakınız.
Arapça waḳˁat وقعة z "olay" ve Farsça nuvīs نويس z "yazan" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Bu sözcük Farsça nivistan, nuvīs نوستن, نويس z "yazmak" fiilinden türetilmiştir. Farsça fiil Avesta (Zend) dilinde ni-pişta- "a.a., 'yazıya indirmek', to write down" fiili ile eş kökenlidir. Avestaca fiil Eski Farsça ve Avesta (Zend) dilinde pais-, pişta veya piχşta "resmetmek, çizmek" fiilinden ni+ önekiyle türetilmiştir. Eski Farsça fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *peig-1 biçiminden evrilmiştir. ) Daha fazla bilgi için pigment maddesine bakınız.
Arapça wḳˁ kökünden gelen wuḳūˁ وقوع z "1. düşme, 2. olma, vuku bulma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça waḳaˁa وقع z "düştü, vardı, oldu" fiilinin masdarıdır.
Bu arama sonucu toplam 4 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.