مشا - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

مشا Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça mşw/mşy kökünden gelen mamşā veya mamşī ممشا/ممشي z "yürüme yeri, koridor, geçit" (NOT: Arapça sözcük Arapça maşy مشى z "yürüme" sözcüğünün ismi zaman ve mekânıdır. ) ve Farsça χāne خانه z "ev, mekân" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için mevaşi, hane maddelerine bakınız.
Arapça şyχ kökünden gelen maşāyiχ مشايخ z "şeyhler" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için şeyh maddesine bakınız.
Arapça şhd kökünden gelen muşāhadat مشاهدة z "gözüyle görme, tanık olma, gözden geçirme" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça şahida شهد z "tanık oldu" fiilinin mufā'alat vezni (III) masdarıdır. Daha fazla bilgi için şehadet maddesine bakınız.
Arapça şhd kökünden gelen muşāhid مشاهد z "müşahede eden, gözlemci, tanık" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça muşāhadat مشاهدة z "tanıklık etme" sözcüğünün mufā'alat vezni (III) failidir. Daha fazla bilgi için şehadet maddesine bakınız.
Arapça muşārun ˁilayhi مشارٌ عليه‎ z "kendisine işaret edilen, adı geçen" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça şwr kökünden gelen muşār "işaret edilen" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için işaret, aleyh maddelerine bakınız.
Arapça şwr kökünden gelen muşāwarat مشاورة z "(karşılıklı) danışma, görüşme, görüş alışverişi yapma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça şāra شار z "gösterdi" fiilinin mufā'alat vezni (III) masdarıdır. Daha fazla bilgi için işaret maddesine bakınız.
Arapça şwr kökünden gelen muşāwir مشاور z "müşavere eden, danışman" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça muşāwarat مشاورة z "danışma" sözcüğünün mufā'alat vezni (III) failidir. Daha fazla bilgi için müşavere maddesine bakınız.
Farsça şimşād veya şimşār شمشاد/شمشار z "şimşir bitkisi" sözcüğünden alıntıdır.
Bu arama sonucu toplam 8 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.