قطع - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

قطع Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça ḳṭˁ kökünden gelen iḳṭāˁ إقطاع z "kesme, pay verme, tımar olarak arazi verme" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḳaṭˁ قطع z "kesme" sözcüğünün ifˁāl vezni (IV) masdarıdır. Daha fazla bilgi için kat2 maddesine bakınız.
Arapça ḳṭˁ kökünden gelen ḳaṭˁ قطع z "kesme, nehir geçme, yol alma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḳaṭaˁa قطع z "kesti" fiilinin masdarıdır.
Arapça ḳaṭˁī قطعى z "kesin" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḳṭˁ kökünden gelen ḳaṭˁ قطع z "kesme" sözcüğünün nisbet halidir. Daha fazla bilgi için kat2 maddesine bakınız.
Arapça ḳṭˁ kökünden gelen ḳiṭˁat قطعة z "parça, bölük, kısım, kesim, askeri birlik, coğrafyada kıta, şiirde kıta, paragraf" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḳaṭaˁa قطع z "kesti" fiilinin ismi merresidir. Daha fazla bilgi için kat2 maddesine bakınız.
Arapça ḳṭˁ kökünden gelen maḳṭūˁ مقطوع z "kesilmiş, kesilen" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḳaṭaˁa قطع z "kesti" fiilinin mefˁuludur. Daha fazla bilgi için kat2 maddesine bakınız.
Arapça ḳṭˁ kökünden gelen muḳāṭaˁat مقاطعة z "ayrılma, ayrışma, yabancılaşma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḳaṭˁ قطع z "kesme" sözcüğünün mufā'alat vezni (III) masdarıdır. Daha fazla bilgi için kat2 maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 6 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.