غير - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

غير Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça aġyār أغيار z "başkaları" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ġyr kökünden gelen ġayr غير z "başka, başkası" sözcüğünün çoğuludur. Daha fazla bilgi için gayri maddesine bakınız.
Arapça ṣġr kökünden gelen aṣġar أصغر z "daha küçük, en küçük" sözcüğünden türetilmiştir. Arapça sözcük Arapça ṣaġīr صغير z "küçük" sözcüğünün tafdilidir.
Arapça ġyr kökünden gelen ġayrat غيرة z "bir şey uğruna büyük hırs gösterme, kıskançlık, fanatizm" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ġāra غار z "kıskandı, gayret gösterdi" fiilinin masdarıdır.
Arapça ġyr kökünden gelen ġayr غير z "başka, diğer" sözcüğünden alıntıdır.
Arapça ṣġr kökünden gelen ṣaġīr صغير z "küçük" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ṣaġar veya ṣiġar صغر z "küçülme, küçük olma" sözcüğünün sıfatıdır.
Arapça ṣġr kökünden gelen taṣġīr تصغير z "küçültme" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ṣiġar veya ṣaġar صغر z "küçülme, küçük olma" sözcüğünün tefˁîl vezni (II) masdarıdır. Daha fazla bilgi için sağir maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 6 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.