روح - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

روح Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça arwāḥ أرواح z "ruhlar" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça rwḥ kökünden gelen rūḥ روح z sözcüğünün çoğuludur. Daha fazla bilgi için ruh maddesine bakınız.
Arapça crḥ kökünden gelen macrūḥ مجروح z "yaralı" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça caraḥa جرح z "yaraladı" fiilinin mefˁuludur. Daha fazla bilgi için cerh maddesine bakınız.
Arapça maşrūḥāt مشروحات z "açıklanan şeyler, açıklamalar" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça şrḥ kökünden gelen maşrūḥat مشروحة z "açıklanan şey" sözcüğünün çoğuludur. Daha fazla bilgi için şerh maddesine bakınız.
Arapça rwḥ kökünden gelen rāḥat راحة z "soluk alma, ferahlama, (güzel koku) koklama, dinlenme" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça rāḥat راحت z "soluk aldı" sözcüğünün masdarıdır. Bu sözcük Arapça rūḥ روح z "soluk, nefes" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için ruh maddesine bakınız.
Arapça rwḥ kökünden gelen rāˀiḥat رائحة z "güzel koku, parfüm" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça rūḥ روح z "soluk, nefes, koku" sözcüğünün fail dişil (müennes, feminine) halidir. Daha fazla bilgi için ruh maddesine bakınız.
Arapça rwḥ kökünden gelen rayḥān ريحان z "fesleğen bitkisi, ocimum basilicum" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça rīḥ veya rūḥ ريح/روح z "(güzel) koku, parfüm, rayiha" sözcüğünün masdarıdır. (NOT: Bu sözcük Aramice/Süryanice aynı anlama gelen ryhā ריהא z sözcüğü ile eş kökenlidir. ) Daha fazla bilgi için ruh maddesine bakınız.
Arapça rwḥ kökünden gelen rūḥ روح z "1. nefes, soluk, rüzgâr, esinti, ruh, 2. güzel koku" sözcüğünden alıntıdır. (NOT: Arapça sözcük Aramice/Süryanice aynı anlama gelen rūχā רוחא z sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük İbranice aynı anlama gelen rwχa רוח z sözcüğü ile eş kökenlidir. )
Bu arama sonucu toplam 7 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.