خون - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

خون Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Farsça duˁāχʷān دعاء خوان z "dua okuyan, makamla dua söyleyen" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Arapça duˁā دعاء z ve Farsça χʷandan, χʷān خوندن, خوان z "okumak, şarkı söylemek" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için dua, hanende maddelerine bakınız.
Arapça ṭarχūn طرخون z "bir tür kokulu ot, dracunculus" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Eski Yunanca drákōn δράκων z "ejder, bir tür ot" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için dragon maddesine bakınız.
Farsça χūn خون z "kan" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Avesta (Zend) dilinde aynı anlama gelen vohunī sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Proto-İranca (Ana-İranca) aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *χʷahun sözcüğünden evrilmiştir.
Farsça āχūnd آخوند‎ z "hoca, vaiz" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça χʷāndan "makamla söylemek" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için hanende maddesine bakınız.
Farsça dil χūn دل خون z "yüreği kanayan" deyiminden alıntıdır. Farsça deyim Farsça dil دل z "yürek" ve Farsça χūn خون z "kan" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için dil2, hun maddelerine bakınız.
Farsça χūnχʷār خونخوار z "kan içici, gaddar, zalim" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça χūn خون z "kan" ve Farsça χʷār خوار z "içen" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için hun, +hor maddelerine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 6 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.