تاج - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

تاج Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça ntc kökünden gelen intāc إنتاج z "sonuç doğurma, hazırlama" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça aynı anlama gelen nitāc نتاج z sözcüğünün ifˁāl vezni (IV) masdarıdır. Daha fazla bilgi için netice maddesine bakınız.
Arapça ḥwc kökünden gelen muḥtāc محتاج z "ihtiyaç duyan" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça iḥtiyāc إحتياج z "gereksinme, hacet duyma" sözcüğünün iftiˁāl vezni (VIII) failidir. Daha fazla bilgi için hacet maddesine bakınız.
Arapça ntc kökünden gelen natīcat نتيجة z "sonuç, ürün, çıkan şey" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça nitāc نتاج z "üretme, çıkarma, sonuç verme" sözcüğünün sıfat dişil (müennes, feminine) halidir.
Arapça tcr kökünden gelen tācir تاجر z "ticaret yapan" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice aynı anlama gelen tagārā veya taggārā תגרא z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Akatça aynı anlama gelen tamkāru sözcüğünden alıntıdır. Akatça sözcük Akatça makāru "alıp satma, ticaret yapma" sözcüğünden türetilmiştir.
Arapça ve Farsça tāc تاج z "hükümdar başlığı" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) tāg "kemer, çember, taç" sözcüğünden alıntıdır.
Arapça tcr kökünden gelen ticārat تجارة z "tüccarlık, alışveriş" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça tācir تاجر z sözcüğünün masdarıdır. Daha fazla bilgi için tacir maddesine bakınız.
Arapça tuccār تجّار z "tacirler" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça tcr kökünden gelen tācir تاجر z sözcüğünün çoğuludur. Daha fazla bilgi için tacir maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 7 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.