ˁml - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

ˁml Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça aˁmāl "ameller, yapılan işler" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ˁml kökünden gelen ˁamal أعمال z sözcüğünün çoğuludur. Daha fazla bilgi için amel maddesine bakınız.
Arapça ˁml kökünden gelen ˁamal عمل z "çalışma, iş" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ˁamala "çalıştı, iş yaptı" fiilinin masdarıdır.
Arapça ˁamalat عملة z "işçiler" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ˁml kökünden gelen ˁāmil عامل z "işçi" sözcüğünün çoğuludur. Daha fazla bilgi için amil maddesine bakınız.
Arapça ˁamaliyyāt عمليّات z "işlemler" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ˁml kökünden gelen ˁamaliyyat عمليّة z "ameliye, işlem" sözcüğünün çoğuludur. Daha fazla bilgi için amel maddesine bakınız.
Arapça ˁml kökünden gelen ˁāmil عامل z "1. memur, görevli, işçi, 2. etken, etmen" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ˁamala عمل z "çalıştı, işledi" fiilinin failidir. Daha fazla bilgi için amel maddesine bakınız.
Arapça ˁml kökünden gelen iˁmāl إعمال z "işletme, işe koşma, işler hale getirme" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ˁamal عمل z "iş yapma" sözcüğünün ifˁāl vezni (IV) masdarıdır. Daha fazla bilgi için amel maddesine bakınız.
Arapça ˁml kökünden gelen istiˁmāl إستعمال z "işe koşma, işletme, kullanma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ˁamala عمل z "çalıştı, işledi" fiilinin istifˁāl vezni (X) masdarıdır. Daha fazla bilgi için amel maddesine bakınız.
Arapça ˁml kökünden gelen maˁmūl معمول z "imal edilmiş, işlenmiş, yapılmış" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ˁamala "işledi, yaptı" fiilinin mefˁuludur. Daha fazla bilgi için amel maddesine bakınız.
Arapça ˁml kökünden gelen muˁāmalat معاملة z "işlem nyapma, uygulama" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ˁamala عمل z "çalıştı, iş yaptı" fiilinin mufā'alat vezni (III) masdarıdır. Daha fazla bilgi için amel maddesine bakınız.
Arapça ˁml kökünden gelen mustaˁmal مستعمل‎‎‎‎‎‎ z "işletilen, kullanılan" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça istiˁmāl ستعمل‎‎‎‎‎‎ا‎ z "işletme, kullanma" sözcüğünün istifˁāl vezni (X) idir. Daha fazla bilgi için istimal maddesine bakınız.
Arapça ˁml kökünden gelen taˁāmul تعامل z "ortaklaşa iş yapma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ˁamala عمل z "iş yaptı" fiilinin tefāˁul vezni (VI) masdarıdır. Daha fazla bilgi için amel maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 11 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.