ˁhd - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

ˁhd Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça ˁhd kökünden gelen ˁahd عهِد z "1. tanıma, 2. yükümlülük, yemin, söz verme" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ˁahida عهِد z "tanıdı, kabul etti, üstlendi" fiilinin masdarıdır.
Arapça ˁhd kökünden gelen maˁhūd معهود z "tanınan, bildik" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için ahit maddesine bakınız.
Arapça ˁhd kökünden gelen muˁāhadat معاهدة z "karşılıklı kabullenme, antlaşma, sözleşme" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ˁahd عهد z "yükümlülük alma, yemin etme, söz verme" sözcüğünün mufā'alat vezni (III) masdarıdır. Daha fazla bilgi için ahit maddesine bakınız.
Arapça ˁhd kökünden gelen mutaˁahhid متعهّد z "taahhüt eden" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça taˁahhud تعهّد z "sözleşme ile bir yükümlülük alma" sözcüğünün tefeˁˁul vezni (V) failidir. Daha fazla bilgi için ahit maddesine bakınız.
Arapça ˁhd kökünden gelen taˁahhud تعهّد z "üstlenme, söz verme" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ˁahd عهد z "tanıma, üstlenme" sözcüğünün tefeˁˁul vezni (V) masdarıdır. Daha fazla bilgi için ahit maddesine bakınız.
Arapça ˁhd kökünden gelen ˁuhdat عهدة z "üstlenme, sorumluluk alma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ˁahada عهد z "tanıdı, kabul etti, üstlendi" fiilinin ismi merresidir. Daha fazla bilgi için ahit maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 6 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.