şwş - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

şwş Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça şwş kökünden gelen muşawwaş مشوّش z "karışık" sözcüğünden alıntıdır.
Arapça sws kökünden gelen sāˀis سائس z "at bakıcısı, her çeşit yönetici, menajer" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice şōş veya şōşbīn שׁוֹשֹ z "1. seyis, at bakıcısı, 2. (özellikle Asur'da) kral danışmanı, imrahor, vezir" sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Akatça aynı anlama gelen susānu veya şuşānu sözcüğünden alıntıdır. Akatça sözcük Sanskritçe aśva-sani अश्वसनि z "at-bakan" sözcüğü ile eş kökenlidir. Sanskritçe sözcük Sanskritçe aśva अश्व z "at" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için sıpa maddesine bakınız.
Arapça sws kökünden gelen siyāsat سياسة z "1. seyislik, at bakıcılığı, 2. devlet yönetme, yönetim" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça sāsa ساس z "seyislik yaptı, at bakımı yaptı" fiilinin masdarıdır. Daha fazla bilgi için seyis maddesine bakınız.
Arapça şwş kökünden gelen taşawwuş تشوّش z "bulanma, karma karış olma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça aynı anlama gelen şawāş شواش z sözcüğünün tefeˁˁul vezni (V) masdarıdır. Daha fazla bilgi için müşevveş maddesine bakınız.
Arapça wsws kökünden gelen waswasat وسوسة z "kararsızlık, kuşku" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça waswasa وسوس z "bir o yana bir bu yana yalpaladı" fiilinin murabba (dörtlü) masdarıdır.
Bu arama sonucu toplam 5 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.