şhir - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

şhir Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça sḥr kökünden gelen tasḥīr تسحير z "büyüleme" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük saḥara "büyüledi" fiilinden alıntıdır. Daha fazla bilgi için sihir maddesine bakınız.
Arapça sḥr kökünden gelen tasḥīr تسحير z "büyüleme" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük saḥara "büyüledi" fiilinden alıntıdır. Daha fazla bilgi için sihir maddesine bakınız.
İngilizce sheriff "ilçede kralın temsilcisi (İng), kasaba yöneticisi (Amer)" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Eski İngilizce scīrgerēfa sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Eski İngilizce scīr "ilçe" ve Eski İngilizce gerēfa "yönetici" sözcüklerinin bileşiğidir.
İngilizce tee-shirt "T harfi şeklinde kesilmiş kısa kollu bluz" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce tee "T harfi" ve İngilizce shirt "gömlek" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: İngilizce sözcük Eski İngilizce scyrte "biçilmiş giysi" sözcüğünden evrilmiştir. Eski İngilizce sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *skeran "kesmek" biçiminden evrilmiştir. Germence biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *(s)ker-1 "kesmek" biçiminden evrilmiştir. ) Daha fazla bilgi için korteks maddesine bakınız.
Fransızca paradigme "örnek, model" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen parádeigma παράδειγμα z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca paradeíknymi παραδείκνυμι z "iki şeyi yanyana koyup kıyaslamak, örnek olarak göstermek, teşhir etmek" fiilinden +ma sonekiyle türetilmiştir. Yunanca fiil Eski Yunanca deiknými, deig- δεικνύμι, δειγ- z "göstermek" fiilinden para+1 önekiyle türetilmiştir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *deik- "(parmağıyla) işaret etmek, göstermek, belirtmek" biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için dijital maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 5 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.