ŞİRAN - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

ŞİRAN Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça hmş kökünden gelen hāmiş هامش z "1. ısıran, 2. sayfa kenarına eklenen not" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça hamaşa همش z "ısırdı" fiilinin failidir.
İngilizce bitter "acı (tad)" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Eski İngilizce biter "ısıran, keskin, acı" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *bītan "ısırmak" biçiminden evrilmiştir. Germence biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *bheid- "ısırmak, yontmak" biçiminden evrilmiştir.
Yeni Yunanca ksirándiro ξηράνδιρο z "kuru erzak deposu" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Yeni Yunanca ksiros ξηρός z "kuru" ve Yeni Yunanca ándiro άνδηρο z "seki, balkon" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için musandıra maddesine bakınız.
Türkçe sözcük, Ad halinde (matematik) çarpma ve toplama işlemlerinde bir sonraki sıranın rakamlarına katılacak olan sayı anlamına gelir. Türkçe dilinden alınan elde kelimesi Türkçe anlamındadır.
Bu arama sonucu toplam 4 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.