İyyat - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

İyyat Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça ˁamaliyyāt عمليّات z "işlemler" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ˁml kökünden gelen ˁamaliyyat عمليّة z "ameliye, işlem" sözcüğünün çoğuludur. Daha fazla bilgi için amel maddesine bakınız.
Arapça ˀadabiyyāt أدبيّات z "'dini veya bilimsel nitelikte olmayan yazın etkinliklerinin tümü,' belles-lettres" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça Adb kökünden gelen ˀadab أدب z "1. görgü, terbiye, konuk ağırlama adabı, 2. yaşam tarzına ilişkin hikaye ve gözlemlerden oluşan ve Arapçada 8. yy'dan itibaren yaygınlaşan yazın biçimi" sözcüğünün çoğuludur. Daha fazla bilgi için edep maddesine bakınız.
Farsça sūˀ-i niyyat سؤ نيّت z "kötü niyet" deyiminden alıntıdır. Farsça deyim Arapça sūˀ سؤ z "kötülük, fenalık" ve Arapça niyyat نيّة z "niyet" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için suikast, niyet maddelerine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 3 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.