İlanı - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

İlanı Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça ḥkm kökünden gelen maḥkūm محكوم z "yargılanıp hüküm giymiş olan" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḥakama حكم z "yargıladı" fiilinin mefˁuludur. Daha fazla bilgi için hüküm maddesine bakınız.
Yeni Latince hydra "polip" sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Eski Yunanca ʰýdra ὕδρα z "mitolojide Herakles'in öldürdüğü çok başlı su yılanı" özel adından türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca ʰýdōr ὕδωρ z "su " sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için hidro+ maddesine bakınız.
Fransızca ve İngilizce boa "tropik iklimlere özgü bir tür zehirsiz yılan" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince boa "bir tür deniz yılanı" sözcüğünden alıntıdır.
Fransızca pancarte "duvar ilanı (esk.), gösterilerde taşınan döviz" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince pancharta "genel deniz haritası" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için pan+, kart2 maddelerine bakınız.
İngilizce anaconda "bir yılan türü" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Sinhali (Sri Lanka) dilinde henakandaya "'kırbaç yılanı'" sözcüğünden alıntı olabilir; ancak bu kesin değildir.
Türkçe dilinden alınan katran kelimesi Bitkilerden çıkarılanına bitki katranı, maden kömüründen elde edilenine de maden katranı adı verilir. anlamındadır. Ad sözcük, Ad halinde (organik bileşikler) katran anlamına gelir. Ad dilinden alınan katran kelimesi Arapça qatran anlamındadır.
Bu arama sonucu toplam 6 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.