özi - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

özi Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Ermenice mozi veya mozig մոզի/մոզիկ z "buzağı, hayvan yavrusu" sözcüğünden alıntıdır. Ermenice sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *moz-gho biçiminden evrilmiştir.
Fransızca déposite veya İtalyanca deposito "1. bir yana koyma, saklama, 2. saklanan veya biriken şey" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen depositum sözcüğünden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için depo maddesine bakınız.
Fransızca composition "1. bileşim, 2. beste" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen compositio sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince componere, compos- "bir araya koymak, birleştirmek, inşa etmek" fiilinden +tion sonekiyle türetilmiştir. Latince fiil Latince ponere, pos- "koymak" fiilinden con+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için pozisyon maddesine bakınız.
Fransızca opposition "zıtlık, muhalefet" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen oppositio sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince opponere, oppos- "karşı gelmek, karşı koymak" fiilinden +tion sonekiyle türetilmiştir. Latince fiil Latince ponere, pos- "koymak" fiilinden ob+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için pozisyon maddesine bakınız.
Fransızca position "konum, durum" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince positio sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince ponere, pos- "koymak" fiilinden +tion sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için posta maddesine bakınız.
Fransızca positif "müspet, olumlu" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince positivus "1. gramerde olumlu önerme, 2. mantıkta veri" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince ponere, pos- "koymak" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için pozisyon maddesine bakınız.
Fransızca préposition "öne koyma, gramerde edat" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen praepositio sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince praeponere "öne koymak" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Lay ponere, pos- "koymak" sözcüğünden pre+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için pozisyon maddesine bakınız.
Fransızca suppositoire "makattan kullanılan fitil" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince suppositorium sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince supponere, suppos- "alta koymak" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Latince ponere, pos- "koymak" fiilinden sub+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için pozisyon maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 8 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.