çuba - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

çuba Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça ˁcb kökünden gelen uˁcūbat اعجوبة z "çok tuhaf ve garip şey" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için acep maddesine bakınız.
Farsça çobān veya çubān veya şubān veya şivān چوبان/چبان/شبان/شوان z "davar güden" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen şupān sözcüğünden evrilmiştir. (NOT: Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *fşu-pāna- sözcüğü ile eş kökenli olabilir; ancak bu kesin değildir. Avestaca sözcük Avesta (Zend) dilinde fşu- "davar" ve Avesta (Zend) dilinde pāna- "koruyan, gözeten" sözcüklerinin bileşiğidir. ) Daha fazla bilgi için +ban maddesine bakınız.
Farsça çūbak چوبك z "çubuk" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça çūb چوب z "değnek, dal" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için çöp2 maddesine bakınız.
Farsça çūbak چوبك z "küçük değnek, sopacık" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça çūb چوب z "değnek, dal" sözcüğünün küçültme halisidir. Daha fazla bilgi için çöp2 maddesine bakınız.
Fransızca arbalète "mekanik ok atma aygıtı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen arcuballista sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince arcus "yay" ve Latince ballista "fırlatma aygıtı, mancınık" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için ark2, balistik maddelerine bakınız.
Fransızca couveuse "1. folluk, kuluçka yeri, 2. yeni doğmuş bebeklerin konulduğu korunak" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca couver "kuluçkaya yatmak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen cubare fiilinden evrilmiştir.
Bu arama sonucu toplam 6 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.