çoh - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

çoh Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

İngilizce court "1. avlu, kapalı alan, saray, 2. tenis alanı" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Geç Latince curt sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince cohors, cohort- "iç avlu, hayat" sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Latince hortus "etrafı duvarla çevrili bahçe" sözcüğünden con+ önekiyle türetilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ghor-to- "avlu" biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *gher-1 "etrafını çevirmek, çitle kapatmak" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için hora maddesine bakınız.
İngilizce cohesion "tutarlılık" sözcüğünden alıntıdır.
Yeni Latince bacillus "çubuk şeklinde bakteri" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1853 Ferdinand Cohn, Alm. botanikçi (1828-98).) Latince sözcük Latince baculum "çubuk, değnek, baston" sözcüğünün küçültme halisidir. Daha fazla bilgi için baget maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 3 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.