çitme - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

çitme Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça Aḏy kökünden gelen ˀaḏāˀ أذاء z "incitme, eziyet" sözcüğünden alıntıdır.
Arapça Aḏy kökünden gelen ˀaḏiyyat أذيّة z "incitme, eza verme" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için eza maddesine bakınız.
Farsça ve Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) āzār آزار z "incitme, eziyet, acıtma" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) āzartan, āzār- "(birini) incitmek, acı vermek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde zar- "canını sıkmak, üzmek" fiili ile eş kökenlidir.
Türkçe sözcük, Ad halinde (patoloji) bir yere çarpma, incitme veya vurma sonucu vücudun herhangi bir yerinde oluşan çürük anlamına gelir. Türkçe dilinden alınan bere kelimesi herhangi bir şeyde görülen çizik, ezik anlamındadır. sözcük, Adıl halinde biri anlamına gelir. Osmanlıca sözcük, Romanizasyon halinde kuzu anlamına gelir. Osmanlıca dilinden alınan bere kelimesi بره‏ anlamındadır. İskoç İngilizcesi sözcük, Ad halinde (tahıllar, buğdaygiller) arpa anlamına gelir. İtalyanca sözcük, Eylem halinde içmek anlamına gelir. İtalyanca dilinden alınan bere kelimesi (arkaik) bevere anlamındadır. Ad sözcük, Ad halinde (içecekler, alkollü içecekler) bira anlamına gelir.
Bu arama sonucu toplam 4 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.