çevire - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

çevire Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça dwr kökünden gelen mudīr مدير z "çeviren" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça idārat إدارة z "çevirme, döndürme" sözcüğünün ifˁāl vezni (IV) failidir. Daha fazla bilgi için devir maddesine bakınız.
Fransızca ve İngilizce masturbation "istimna, elle doyuma ulaşma" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen masturbatio sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince masturbare "istimna etmek" fiilinden +tion sonekiyle türetilmiştir. Latince fiil Latince mas, mar- "erkek olabilir; ancak bu kesin değildir. Latince sözcük Latince turbare "karıştırmak, topaç gibi çevirerek oynamak" sözcüklerinin bileşiği olabilir; ancak bu kesin değildir. Daha fazla bilgi için maço, türbin maddelerine bakınız.
Fransızca microphone "1. küçük sesleri büyüten aygıt [esk.], 2. sesi elektrik dalgasına çeviren aygıt" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İngilizce aynı anlama gelen microphone sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için mikro+, fono+ maddelerine bakınız.
İngilizce inverter "1. tersine çeviren, 2. bir tür klima cihazı" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce to invert "tersine çevirmek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen invertere fiilinden alıntıdır. Latince fiil Latince vertere "döndürmek" fiilinden in+1 önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için versiyon maddesine bakınız.
İngilizce modem "sesi elektronik sinyallere ve elektronik sinyalleri sese çeviren aygıt" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce modulator demodulator deyiminden türetilmiştir. Bu sözcük İngilizce modulate "modüle etmek" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için modüle maddesine bakınız.
İtalyanca poggiare "1. yaslanmak, abanmak, 2. (gemi) yelaltına gelmek, yönünü rüzgâra çevirerek şahlanmak" fiilinden alıntıdır. İtalyanca fiil İtalyanca podio "destek, dayanak, taban, ayak" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen podium sözcüğünden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için podyum maddesine bakınız.
İtalyanca girante "1. döndüren, çeviren, 2. senedin arkasını imzalayan kişi" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük İtalyanca girare "döndürmek, çevirmek" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için ciro maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 7 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.