çarpan - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

çarpan Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Fransızca facteur "1. yapan, eden, üreten, 2. matematikte çarpan" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince factor "yapan, eden, etken, imal eden, imalatçı" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince facere, factus "yapmak, etmek, eylemek, icra etmek" fiilinden +or sonekiyle türetilmiştir.
Fransızca torpille "1. çarpan balığı, torpedo, 2. su altından fırlatılan bomba, 3. bir projeyi batırmak amacıyla gerçek niyetini belli etmeden müdahale etme" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için torpido maddesine bakınız.
İngilizce surf "1. kıyıya çarpan dalga, 2. dalga kayağı, 3. internette gezinme" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcüğün kökeni belirsizdir.
İngilizce torpedo "denizaltı füzesi" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Latince torpedo "çarpan balığı" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince torpere fiilinden türetilmiştir.
Bu arama sonucu toplam 4 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.