çınla - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

çınla Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça sānṭūr سانطور z "kanuna benzer bir telli çalgı" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice aynı anlama gelen psnṭr פסנטרא z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen psaltēr(ion) ψαλτηριον z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca psállō ψάλλω z "gergin bir yayı parmakla çekmek, çınlatmak, telli çalgı çalmak" fiilinden türetilmiştir.
Arapça ṭnṭn kökünden gelen ṭanṭanat "tınlama, tıngırdama" ses yansımalı sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Arapça ṭnn kökünden gelen ṭanna "tınladı, çınladı" sözcüğünün murabba (dörtlü) masdarıdır.
Eski Türkçe çıŋra- veya çıŋırda- fiilinden +Ik sonekiyle türetilmiştir. Eski Türkçe fiil çıngır "çınlama sesi" ses yansımalı sözcüğünden +A- sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için çın maddesine bakınız.
Fransızca résonance "çınlama, yankı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen resonantia sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince resonare "çınlamak, yankılanmak" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Latince sonare "ses çıkarmak" fiilinden re+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için sonar maddesine bakınız.
İngilizce clinker "aşırı yüksek ısıda tuğlanın üzerinde oluşan sert tabaka, pişmiş kalker cürufu" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Holandaca klinker "'tınlayan', aşırı yüksek ısıda tuğlanın üzerinde oluşan sert tabaka, pişmiş kalker cürufu" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Holandaca klinken "tınlamak, çınlamak" fiilinden türetilmiştir.
Türkçe yaŋur- veya yaŋra- "gürültü etmek, çınlatmak" fiilinden +A sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için anır- maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 6 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.