Ünik - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Ünik Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Fransızca tunique "bir tür entari" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen tunica sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Arkaik Latince yazılı örneği bulunmayan *chtonica sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Fenike dilinde ktwn "pamuk veya keten kumaş" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Aramice/Süryanice aynı anlama gelen ktūnā כתונא z sözcüğü ile eş kökenlidir. Daha fazla bilgi için keten maddesine bakınız.
Fransızca funiculaire "telle işleyen şey, kablolu tren, teleferik" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince funiculus "ince ip, tel" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince funis "ip, halat, kablo" sözcüğünün küçültme halisidir.
Fransızca communication "1. bir bilgi veya yazıyı birine iletme, 2. iletişim" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca communiquer "bilgi veya yazıyı birine iletmek, paylaşmak" fiilinden +tion sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Geç Latince communicare "birlikte iş yapmak, yardımlaşmak, alışveriş etmek" fiilinden türetilmiştir. Geç Latince fiil Latince commūnis "ortak, umumi, paylaşılan" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için komün maddesine bakınız.
Fransızca runique "eski Germen yazısı gibi olan" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca rune "ortaçağ başlarında kullanılan gizli Germen yazısı" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Norsça (Vikingce) aynı anlama gelen rune sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Goth rūna "sır, giz, kutsal veya törensel şey" sözcüğünden alıntıdır.
İngilizce telecom sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce telecommunication "uzaktan iletişim sistemlerinin genel adı" sözcüğünün kısaltmasıdır. Bu sözcük Eski Yunanca têlos τῆλος z "uzak" ve Latince communicatio "haberleşme" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için tele+1, komünikasyon maddelerine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 5 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.