Çeti - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Çeti Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Türkçe çat- veya çet- "vurmak, çarpmak" fiilinden +In sonekiyle türetilmiş olabilir; ancak bu kesin değildir. Daha fazla bilgi için çat- maddesine bakınız.
İngilizce ascetic "maddi dünyadan elini çeken kimse, zahit" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Eski Yunanca askētikós ἀσκητικός z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca askéō ἀσκέω z "talim etmek, egzersiz etmek, bir disipline uymak" fiilinden +ikos sonekiyle türetilmiştir.
Fransızca acétique "sirkeye ait, sirke asidi" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1787 Guyton de Morveau, Fr. kimyacı.) Fransızca sözcük Latince acetum "sirke" sözcüğünden +ikos sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Latince acescere, acet- "ekşimek, keskinleşmek" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için akro+ maddesine bakınız.
Fransızca acétylène "kimyada bir bileşim" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: Berthelot, Fr. kimyacı (1823-1907).) Fransızca sözcük Fransızca acétique sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için asetik maddesine bakınız.
Yeni Latince spermaceti "ispermeçet balinasından elde edilen güzel kokulu beyaz muma benzer madde" sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Latince sperma "sperm" ve Latince cetus "balina" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için sperm maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 5 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.